Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki naruszenia obowiązków przez upadłego w postępowaniu upadłościowym

12 kwietnia 2024 | Biznes | Kamil Paweł Szmidt

Głównym obowiązkiem upadłego jest współpraca z syndykiem masy upadłości. Jeśli upadły ukrywa się lub ukrywa swój majątek, albo uchybia swoim obowiązkom, sędzia-komisarz może zastosować wobec niego środki przymusu.

Nadrzędnym celem postępowania upadłościowego jest zaspokojenie roszczeń wierzycieli w jak największym stopniu. Aby cel ten mógł zostać zrealizowany syndyk powinien ustalić przedmioty majątkowe upadłego, zabezpieczyć je, objąć w zarząd a następnie dokonać ich likwidacji. Często jednak upadły nie współpracuje z syndykiem lub celowo utrudnia prowadzone postępowanie.

Jakie obowiązki ma upadły, jaką rolę pełnią środki przymusu oraz jakie działania powinien podjąć syndyk w celu wejścia w posiadanie majątku upadłego?

1. Ogłoszenie upadłości

Wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć dłużnik (wyjątkowo także podmioty określone w art. 20 ust. 2 ustawy Prawo upadłościowe; dalej: P.U.) lub każdy z jego wierzycieli osobistych. Wniosek składa się do sądu rejonowego. Sąd ogłasza upadłość dłużnika w formie postanowienia wyznaczając jednocześnie sędziego-komisarza oraz syndyka masy upadłości. Postanowienie o ogłoszeniu upadłości jest skuteczne i wykonalne z dniem wydania. Przepisy prawa obligują sąd upadłościowy do obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli upadłego (art. 61 P.U.). W skład masy upadłości wchodzi majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości oraz nabyty przez upadłego w toku postępowania upadłościowego, z wyjątkiem majątku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12847

Wydanie: 12847

Spis treści

Reklama

Zamów abonament